Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista

Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista2020-04-19T14:17:02+02:00

Na výstavě se představí největší dioráma v ČR na téma Život Ježíše Krista. Autorka – Ivana Langrová z Beskyd – zhotovila z ovčího rouna vlastního chovu celkem 105 lidských postaviček a zvířat ve 25 scénách. Biblické téma začínající Zvěstováním Panně Marii, a končící Ukřižováním a Vzkříšením, provází převyprávěný příběh, podle kterého se budou jednotlivé scény divákům představovat. Tento originální počin vyráběla autorka pro brněnský Letohrádek Mitrovských přibližně dva roky a jak sama uvádí, výroba propracovanější postavy o výšce kolem 25-35 cm trvala i týden.

Podrobnosti – dioráma Život Ježíše Krista od Ivany Langrové

V České republice doposud neexistuje komplexní scénografické dioráma zachycující život Ježíše Krista. S ohledem na pořádání oblíbených adventních výstav betlémů, stejně jako Velikonočních výstav se v Letohrádku Mitrovských v Brně rozhodli zhotovit celostátní raritu, na obdiv návštěvníků od nás i ze zahraničí. Velké výtvarné dioráma během 2 let zpracovala paní Ivana Langrová z beskydských samot. Autorka speciální ruční technikou vytváří veškeré základní figury do jednotlivých výjevů z ovčího rouna získaného z vlastního ovčího stáda. „Chceme celý příběh Kristova života lépe přiblížit všem návštěvníkům včetně dětí. Výtvarné pojetí paní Langrové nám přišlo jako ideální řešení, které jistě zaujme jak malé, tak dospělé návštěvníky“, doplnili kurátoři Petr Lukas a Jan Maroušek, kteří za celým nápadem stojí.

Postup práce při tvorbě dioráma

Paní Langrová chová vlastní stádo ovcí v několika druzích plemen, aby měla pro svoji práci různou barevnost vláken. Před zahájením samotné ruční výroby jednotlivých figur ovce ostříhá, vlnu 20 hodin propírá na valše za použití přírodních mýdel. Podle ročního období nechává propranou vlnu prosychat v délce 2-7 dnů. Následuje ruční krumplování – tedy rozčesávání vláken. Potom se vlna barví. Některé její části zůstávají v přirozené barevnosti, na další se kombinují přírodní barvy z bylin a chemické barvy (tj. ty, které příroda neumožňuje). Tvarování figur probíhá speciální plstící jehlou. V závěru se hotové výrobky ošetří proti škodlivému hmyzu. K některým scénám se v závěru vytvoří stavby z přírodních artefaktů (samorosty, kůra, dřevo, kamení ad.).

Výstavu lze doplnit o soukromou sbírku několika desítek historických, soudobých, exotických i miniaturních betlémů (je však také možné zapůjčit betlémy nebo dioráma – každé samostatně).