DRACULA A TI DRUZÍ
O tom, že nejznámější upír je hrabě Dracula, nebude určitě nikdo pochybovat. Jeho příběh byl několikrát zfilmován a šlechticův hrad v rumunské Transylvánii dodnes patří k nejnavštěvovanějším památkám celého Balkánu. Ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha mohla tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – posloužit jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.
Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství – už gotické kroniky zmiňují několik zásadních případů, se kterými se také seznámíte – na našem upírském hřbitově! Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie!
Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…? A co teprve vlkodlak – bestie z Gévaudanu!
Pokud se budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.
Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, napadení vlkodlakem ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. „Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální ´pohyblivé´ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“.
Výstava procestovala od roku 2018 tyto památky a instituce:
Letohrádek Mitrovských v Brně (2x), Hrad Veveří (2x), Zámek Slavkov u Brna, Muzeum Vyškovska, Chvalský zámek, Praha, Zámek Miroslav, Zámek Zlín, Městské muzeum Lanškroun, Galerie Kaplice, Zámek Červený Hrádek, Zámek Nový Hrad u Loun, Muzeum Sokolovska, Zámek Uherský Ostroh, Městské muzeum a galerie Břeclav, Hrad Svojanov, Zámek Velké Meziříčí, KD Čachtice – Legendaria, Zámek Holešov, Městské muzeum Krnov.