Loading...
Největší záhady a tajemství světa2024-01-17T08:11:19+01:00

NEJVĚTŠÍ ZÁHADY A TAJEMSTVÍ SVĚTA

Křišťálová lebka a další největší záhady světa.

Představujeme unikátní a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty všech světadílů světa. Všechny exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel obklopují záhady a tajemství.

I přes skutečnost, že se samozřejmě jedná jen o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilií a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu zajistit. Pro zajištění všech exponátů jsme doslova proletěli celý svět a propojili se s TOP odborníky nejen několika zemí Evropy, ale i USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny.

Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Michell-Hedgesovi křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř 9kg krystal pochází velmi blízko místa nálezu samotné MH lebky a svou velikostí a čistotou patří mezi naprosto unikátní krystaly naleziště za uplynulých mnoho let. Unikátnost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost. Záhada Mayů stará 3500 let anebo jen necelé století? Je lebka magická a má zvláštní schopnosti, například dlouhověkost? Má původ ve střední Americe nebo na Marsu? Částečně vám odpoví textové panely, ale výslednou domněnku si budete muset udělat sami.

Kolekci náboženských artefaktů doplní další pozoruhodné repliky – Svatý grál, Longinovo kopí nebo Turínské plátno. Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač – mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra

pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná pohřební trubka někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“. Dozvíte se o nich mnoho překvapivých zajímavostí – měli jste například ponětí, že antický počítač dokázal předpovídat pozice Slunce a Měsíce a jejich zatmění, v čase, kdy diferenciální převody a ozubená kolečka byla v Řecku zcela neznámá? Nebo že válečné hudební nástroje faraóna Tutanchamona způsobily vždy, pokud na ně někdo zahrál, nevysvětlitelné nehody jak při bojových taženích před naším letopočtem, tak i ve 20. století?

Návštěvníci se ale mohou těšit celou řadu dalších exponátů, včetně obrovské repliky sochy Moi z velikonočního ostrova, faksimilii nejtajemnějšíhoi svitku světa „Voynichova rukopisu“ a další zajímavé exponáty umocněné moderní instalací expozice s využitím multimediálních prvků.

VÝSTAVNÍ PLÁN

2024/2025

Chcete naší výstavu navštívit? Níže naleznete seznam míst, kde bude výstava dle našeho výstavního plánu probíhat. Pokud jste nenašli místo poblíž, nezoufejte. Plánujeme s výstavou projet celou Českou republiku :-).